Strona główna

Galeria Darłowo - Darłowo i Darłówko w starej pocztówce

Katalog

Ogólny

Polityka

Ogólne

Obyczaje

Skecze

Poszukaj

Archiwum

Linki

Miasto Darłowo

Muzeum w Darłowie

Muzeum w Koszalinie

Strona Tomasza Gabisia

Rügenwalder Mühle

Panel konserwatystów

15 grudnia 2011
Bez kozy ani rusz!

W starej anegdocie żydowskiej przychodzi Icek do rabina i prosi o radę:
- Oj, mądry Rebe, pomóż mi. Mieszkam w niewielkiej chatce z żoną, czwórką dzieci, babcią, dziadkiem i jeszcze teściową. Już się zupełnie nie mieścimy w tej małej izdebce!
Na to Rabin powiada:
- Tę kozę, co ją trzymasz w obórce sprowadź czym prędzej do domu.
- Rebe, co ty mówisz?... Ja, żona, czwórka dzieci, żona, teściowa i jeszcze koza?... To jak ja teraz będę mieszkał?
Ale rabin był nieubłagany.
Za parę tygodni rabin spotyka tego Żyda i pyta się:
- A co tam Icek u ciebie?
- Oj, Rebe. Teraz to już zupełnie nie da się żyć w domu. Ja, żona, czwórka dzieci, żona, teściowa, dziadek i jeszcze teraz ta koza. To już nie jest życie.
Na to rabin powiada:
- To zabierz kozę z powrotem do obórki.
Za niedługo rabin jeszcze raz spotyka Żyda i pyta się go:
- Jak tam Icek, w twoim domu?
- Oj, Rebe. Jakiś ty mądry! Jak my teraz mamy w domu dużo miejsca. Świetnie mieścimy się w tej izdebce - ja, żona, czwórka dzieci, żona, teściowa i dziadek. Oj, jakiś ty mądry, Rebe...

Przytoczyłem we wstępie tę anegdotę, bo mam wrażenie, że polscy politycy nie mogą się obejść bez kozy. Wprowadzanie i wyprowadzanie kozy to ulubiony sposób uprawiania polityki na różnych szczeblach. Oto wójt ogłasza, że likwiduje szkołę. Społeczeństwo się burzy, gminę zalewa fala protestów a wójta krew. Wtedy włodarz gminy wycofuje się ze swoich planów, szkoła zostaje. Uszczęśliwione społeczeństwo w dowód wdzięczności wybiera wójta na następną kadencję, bo przecież uratował szkołę przed likwidacją. Wójt wprowadził i wyprowadził kozę. Wszystko zostało niby po staremu. Ale poziom zadowolenia wyraźnie wzrósł!

Najbardziej zapracowana jest oczywiście koza parlamentarna. Podejrzewam, że jest to już kolejna koza, bo jedna by nie wytrzymała tego nieustannego wprowadzania i wyprowadzania. Bo co rusz na Wiejskiej wprowadzają jakąś ustawę - kozę i zaraz potem z wielkim hukiem ją wyprowadzają. Tym razem koza nazywa się Refundacja Leków. Z grubsza chodzi o to, że urzędnicy wpadli na to, żeby ich robotę, czyli sprawdzanie kto jest, a kto nie jest uprawniony do leków refundowanych, wykonywali lekarze. Ci ostatni na widok nowej kozy podnieśli larum i zapowiedzieli, że będę odsyłali pacjentów z receptami refundowanymi do urzędników. Pora wyprowadzić kozę, co zapowiedział zresztą nowy minister zdrowia (nawisem mówiąc - dobrze by było, gdyby w końcu ludzie chorzy też mieli swojego ministra!). Kozę prędzej czy później wyprowadzą, wszystko zostanie po staremu. Ale jak pacjenci i lekarze będą zadowoleni! Dopiero docenią, że nie muszą stawać przed komisją weryfikacyjną w NFZ (pacjenci) i prowadzić żmudnych dochodzeń (to lekarze), komu można, a komu nie można przepisać leków!

Zadymy z wprowadzaniem i wyprowadzaniem kozy mają jeszcze swój głębszy sens, co dobrze można pokazać na powyższym przykładzie. Oto co roku przy okazji wprowadzania nowej listy leków refundowanych wybuchała dyskusja, jakie leki powinny, jakie nie powinny się znaleźć na tej liście. A teraz? Cisza, bo zadyma jest o to, czy w ogóle lekarze będą wypisywać leki refundowane! Dopiero gdy opadnie pył bitewny, to okażę się, czy było o co toczyć bój, to jest, czy w ogóle coś zostało na tej okrajanej ciągle liście leków refundowanych. Dzisiaj koza wnosi jeszcze jedną wartość dodaną w tej sprawie: bój o refundację odsunął w cień informację o dziwnych powiązaniach wiceministra zdrowia odpowiedzialnego za... listę leków refundowanych!

No i co? Bez kozy ani rusz!

Komentarze (2)

2012-03-25 10:34:13
VeKduRUAhdpTXjPK

Let me see what I can do about moving my Saturday tnirniag around a little and this might work. It would probably have to be a 7:30 am class though.That might work well to beat the heat as well.

2012-03-26 08:07:30
CyKnrLEo

7BVH85 eccroezopwrj

Dodaj komentarz

Imię:

 

Treść:


token
odswież obrazek

Przepisz znaki widoczne na obrazku

Prawa autorskie © 2006, 2011 galeriadarlowo.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i realizacja: gcl.pl